#Zerowaste czyli jak używać mniej plastiku i dlaczego jest zły?

#Zerowaste czyli jak używać mniej plastiku i dlaczego jest zły?

Plastik….

Plastikowe butelki do wody, torebki foliowe na zakupy, plastikowe opakowania.
Jednym słowem jest wszędzie! Bardzo trudno być #zerowaste (żyć bez plastiku). Nic dziwnego, posiada on wiele zalet, koszty jego produkcji są niskie i może przybierać przeróżne kształty.
Ale nie dla środowiska !
– Co roku milion ptaków morskich oraz 100 tysięcy ssaków zabijanych jest rocznie z powodu plastikowych śmieci pływających w oceanach. Wiele organizmów morskich nie jest w stanie odróżnić plastikowych śmieci od pożywienia. Te, które je zjedzą umierają z głodu, bo nie mogą strawić plastiku.
– Potrzeba ponad 500 lat, żeby plastikowa butelka rozłożyła się (a raczej rozpadła w pył) w środowisku naturalnym.
– W skali świata jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyklingu, a 12% kończy życie w spalarniach. 

Na szczęście świadomość środowiska jest co raz większa (nasze afrykańskie upały mają swoją przyczynę). Np. Kanada zamierza pójść w ślady Unii Europejskiej i od 2021 roku zakazać jednorazowych plastikowych opakowań (sztućce, talerzyki, torebki itp.).
Sama UE idzie jeszcze dalej.  Od 2025 roku wszystkie butelki PET będą musiały być wykonane w co najmniej w 25 proc. z surowca wtórnego

Ekonomiczną zachętą do zbierania i oddawania  butelek do recyklingu byłby system kaucyjny. Pozyskane w ten sposób butelki nie są zwykle zanieczyszczone, więc łatwo je przetworzyć, a konsumenci byliby za to wynagradzani pewną kwotą pieniędzy

Kaucje obowiązują w 11 krajach UE:
Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Islandii , Wielkiej Brytanii i na Litwie

Czekamy, aż system kaucyjny dojrzeje w Polsce. Na razie działa on (od maja 2019 roku) w Krakowie. Można otrzymać 10 groszy za wrzuconą plastikową butelkę. 

A Wy próbujecie być #zerowaste ? Co sądzicie o systemie kaucyjnym?

Bo #zerowaste to nie tylko ograniczanie plastiku !


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close Menu