Jak założyć firmę na studiach bez ponoszenia kosztów? Czyli działalność bez rejestracji.

Jak założyć firmę na studiach bez ponoszenia kosztów? Czyli działalność bez rejestracji.

Biznes… firma… zapewne niektórzy z Was myśleli niejednokrotnie o założeniu czegoś „swojego”. Jednak odstraszają często przy tym różne formalności, które trzeba dopiąć. ZUS, podatki, a co z księgowością?
Państwo od niedawna ułatwiło nam tą sprawę wprowadzając DZIAŁANOŚĆ BEZ REJESTRACJI.

 

Czym jest działalność nierejestrowana?

To furtka dla tych co chcą się na razie tylko "sprawdzić" w BIZNESIE.
Ta forma działalności zwalnia nas z płacenia
ZUS-u (który jest bolączką początkujących przedsiębiorców) + nie musimy firmy rejestrować w CEIDG - Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jak to normalnie się dzieje.

Jaki jest limit pieniężny?

Działalność nierejestrowana nie podlega opłatom, jeżeli nasze przychody nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia.
Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2250 zł brutto miesięcznie.
To oznacza, że nie możemy przekraczać 1125 brutto miesięcznie.Co jeśli przekroczę limit?

Jeśli uzyskamy przychód wyższy niż wskazana kwota będziemy zmuszeni do zarejestrowania działalności w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie limitu.
Potem państwo wprowadza kolejne ułatwienie. Przez pierwsze 24 miesiące obowiązuje oferta ZUS na start.Kto może założyć działalność nierejestrowaną?

Już dziś możemy stać się biznesmenem/bizneswomen jeśli:
- jesteśmy osobą pełnoletnią
- w okresie ostatnich 5 lat nie prowadziliśmy działalności gospodarczej (albo prowadziliśmy ją, ale przed 30 kwietnia 2017 roku nasza firma została wykreślona z ewidencji przedsiębiorców)
- w żadnym miesiącu nie uzyskaliśmy przychodu wyższego niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę z działalności nierejestrowanej
- działalność będzie prowadzona przez przedsiębiorcę samodzielnie (nie w formie spółki cywilnej)

Poza tym..

Nie jest wymagany od przedsiębiorcy obowiązek uzyskania NIP-u. Przedsiębiorca z powodzeniem w prowadzonej działalności może posługiwać się swoim numerem PESEL 

Jednak pamiętaj !

Jak każdy będziemy zmuszeni do rozliczenia uzyskanych w ten sposób przychodów w rocznej deklaracji
podatkowej i do zapłaty podatku dochodowego. W zależności od osiągniętych przez
przedsiębiorcę przychodów, podatek dochodowy będzie wynosił 18% albo 32%.

Co jest wadą tej „ulgi”?

Zauważcie, że mowa jest o PRZYCHODACH. To nasze przychody, a nie dochody, nie mogą przekroczyć 50% minimalnej pensji…. A przecież PRZYCHODY nie są jednoznacznie naszym DOCHODOM (to co dostajemy „na rękę”). 

Przykład? Salon fryzjerski. Samo wynajęcie pomieszczenia może nas wynosić ponad 1000 złotych miesięcznie, więc tym samym, aby nie być stratni, musimy generować ponad 1000 złotych przychodów. W ten sposób już bardzo łatwo przekroczyć 50% minimalnej pensji (1125 złotych dane na wrzesień 2019r.). W takim układzie może się okazać, że de facto nasz dochód=0 zł i musimy mimo to zarejestrować już firmę. Co za tym idzie? Obowiązek płacenie sporego ZUS-u. Czyli…. kolejne koszty 😫

Podsumowanie

Przepisy zaczynają powoli myśleć o coraz lepszych warunków na powstawanie biznesów! Były dotacje, projekty, a teraz….. działalność nierejestrowana. Jesteśmy trochę odciążeni od „papierków” i oczywiście OPŁAT. Jednak pomysł nie do końca przemyślany. Z racji PRZYCHODÓW, o których pisałam wyżej. Niestety bardzo mało osób mogłoby skorzystać chociaż przez kilka miesięcy z takiego rozwiązania.

Jeśli myślicie o stworzeniu jakiegoś swojego pierwszego biznesu to…..zastanówcie się porządnie jakie koszty wasza firma będzie ponosić od pierwszych miesięcy. Może się okazać, że nie będziecie mogli skorzystać z działalności nierejestrowanej. Na otwarcie firmy trzeba posiadać solidną poduszkę finansową. Możecie ją skutecznie budować, tym bardziej  że teraz nam trochę więcej wpadnie „kasy” wskutek wprowadzonego zerowego PIT-u, o którym pisałam TUTAJ 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close Menu