Jak inwestować – 5 złotych zasad każdej inwestycji

Jak inwestować – 5 złotych zasad każdej inwestycji

Zacznijmy od definicji

inwestycje 
[łac.], 
ekon. nakłady dokonywane w celu stworzenia lub zwiększenia środków trwałych, które przyczyniają się do wytworzenia dla przyszłego spożycia strumienia dóbr i usług

Każdy z nas ma coś odłożonego w przysłowiowej „skarpecie” i nie do końca nie wiemy co z tym zrobić. Są co prawda na koncie oszczędnościowym, czy lokacie. Jednak przy obecnej inflacji po prostu wychodzimy na zero albo „troszkę” zarobimy. 

Wtedy przychodzi nam myśl. „Chcę w coś zainwestować!” 
No właśnie, ale w co?
Bitcoin, może giełda albo jakieś stare wino ? Hmm… nie mam pojęcia 
ZANIM ZACZNIESZ! Nie popełniaj tych błędów!

Jak inwestować
Jak inwestować

Podstawowe błędy przy inwestowaniu

– “Zainwestuję w ten instrument finansowy bo kolega/koleżanka go poleca” (chyba, że to Warren Buffet”)
– 
“włożę w to (wstaw dowolny instrument finansowy) pieniądze bo wszyscy tam pakują kasę” – nie podążaj za tłumem 😉
– 
“Nie kumam jak to działa, ale podobno na tym się dużo zarabia” 
– 
“W zeszłym roku na tym można było zarobić 30%, wchodzę w to” – to 12 miesięcy! Rynek dawno się już zmienił

Na pewno słyszałeś przynajmniej jedno z tych haseł. Wszystkie są podstawowymi błędami przy inwestowaniu! Poniżej spróbuje Ci objaśnić na czym polega błąd.

Jak inwestować

Jak inwestować? - 5 podstawowych zasad

1.    INWESTUJ OSZCZĘDNOŚCI

W żadnym przypadku nie poświęcajcie pieniędzy całego swojego życia! Tutaj odsyłam do metody 6 słoików na moim blogu. Tam tłumacze jak oszczędzać! M.in. ta metoda przeznacza „1 słoik” na inwestycje, który powoli się zapełnia, aż w coś zainwestujemy. Są to pieniądze, których nie będzie nam szkoda, jeżeli nasza inwestycja nie powiedzie się (a tak może zdarzyć się nie raz)

2.    INWESTUJ W TO CO LUBISZ

Nie rzucaj się na popularne bitcoiny jeśli w ogóle „nie kumasz czaczy”. Trudno przewidzieć jak się zachowa rynek, jeśli go w ogóle nie znamy. Poza tym przyjemniej czyta się o rynku, który lubimy i znamy. No właśnie czytamy. Inwestowanie wymaga od nas monitorowania danego rynku. Czy chcielibyście ciągle siedzieć ze słownikiem i wyjaśniać co to „ koparka”, „blockchain’ itp.?  Nie sądzę. Ja np. bardzo lubię słuchać polskiego rocka i alternatywy. I dosyć dobrze się orientuje, które koncerty mają od razu SOLD OUT, a które nie. Mam dla Ciebie prace domową, zastanów się co lubisz szczególnie robić. Być może twoją wiedzę da się w jakiś sposób spieniężyć? Ogromne możliwości np. rynek gier. Zawodowi "gamerzy" mają tu naprawdę cenną wiedzę. Przykładowa gra 'Wiedźmin" osiąga rekordowe notowania. Nic dziwnego, skoro niedługo ma wyjść...... serial o nim wytwórni samego Netflixa!

3.    INWESTUJ DŁUGOTERMINOWO

Wysoki zwrot z inwestycji to przeważnie BARDZO DUŻE szczęście. Możemy go oczekiwać przy inwestycjach o wysokim ryzku. CZYLI trzeba się liczyć z wielkim stratami albo wielkim zyskiem. Inwestycje długoterminowe są pewne , powoli rosną i nie doprowadzają nas do zawału serca. Np. Microsoft może mieć z miesiąca na miesiąc okresowe spadki, czy wzrosty. Ale dobrze wiemy, że ta firma jest rozpoznawalna. To oznacza, że w długim okresie i tak ona doświadczy wzrostu, a my jako akcjonariusze możemy liczyć na zysk. Inwestując, miejcie na uwadze fakt, że na zyski trzeba trochę poczekać. I nie mam tu na myśli miesięcy, ale...lata! Inwestowanie to cierpliwość.

4.    SPRÓBUJ OKREŚLIĆ POZIOM RYZYKA

Żeby to zrobić, musisz spełnić punkt 2. Potem przejdź do punktu 4. Załóż najgorszy scenariusz, żeby nie doprowadzić siebie tak jak mówiłam do zawału serca.

5. DYWERSYFIKUJ

Stara zasada. "Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka". Jeśli jedna z inwestycji okaże się "klapą", a np. ta druga odniesie sukces, mniej odczujesz stratę 😉

Jak inwestować
Jak inwestować

Pssst. Metodę 6 słoików macie TUTAJ.

A u Was jak wygląda z inwestowaniem? Próbowaliście już? Jestem bardzo ciekawa Waszych doświadczeń.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close Menu