Kryptosłownik i -10% zniżki na książkę! Czyli czym są kryptowaluty?

Kryptosłownik i -10% zniżki na książkę! Czyli czym są kryptowaluty?

O co chodzi z tymi kryptowalutami?

Zacznijmy od początku. O samych kryptowalutach, czym są i na czym polega ta technologia pisałam tutaj.

To 1.cz wpisu mojej serii o KRYPTOWALUTACH. Dzisiaj zajmę się Kryptosłowniczkiem. Czyli wyjaśnię słowa, które najczęściej pojawiają się przy okazji kryptowalut.

Dlaczego warto się z tym zapoznać? Kryptowaluty to nie tylko bitcoin. Bitcoin jest oparty na blockchain-e, który jest jeszcze większą rewolucją niż internet !

Informacje, które tu zgromadziłam są oparte o wiedzę własną, którą dodatkowo poszerzyłam o książkę “Dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów” Książkę Wam od razu szczerze polecam ! Jest polskich autorów Michał Grzybkowski (absolwent mojej uczelni 🥰) i Szczepan Bentyn, więc od razu wspierasz młodych przedsiębiorców ;). 

Jeśli masz chęć zakupu, to skorzystaj z mojego linku afiliacyjnego. Dostaniesz ode mnie dodatkowe -10% zniżki! Brzmi extra co? Kupując poprzez niego profity dostanie twórca książki oraz ja :). LINK DO SKLEPU z rabatem

Dlaczego, więc technologia bitcoina jest większą rewolucją, niż internet?

Blockchain (wyjaśnienie niżej) już w niektórych krajach, używa się go jako miejsce do zapisywania całej administracji danego państwa. Technologia blockchain jest bezpieczniejsza na ataki hakerów. Poza tym jest transparentna, więc każdy może mieć do niej dostęp i można kontrolować legalność przesyłu informacji. Wyobrażacie sobie, że możecie śledzić dokąd trafią Wasze pieniądze przeznaczone na fundację? Z technologią blockchain to możliwe! Możecie śledzić jak Wasze środki trafiają do fundacji, potem do szpitala  i na koniec są poświęcone na rzecz nowego urządzenia medycznego.

Myślę, że to pomoże uzdrowić naszą demokrację!

To oznacza, że prędzej, czy później będziemy musieli się zapoznać z tą technologią. Może się okazać, że młodsze pokolenia będą nas uczyły tej technologii, jak my internetu naszych rodziców/dziadków (dlatego kupiłam książkę, żeby tego uniknąć 😂).

Pomysłów jest jeszcze więcej, nawet liczenie głosów! To możesz przeczytać w części drugiej tego wpisu.

Spis treści książki "Dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów?"

Czas na Kryptosłowniczek!

Kryptowaluta – pieniądz cyfrowy. Bardziej skomplikowanie. Rozproszony system księgowy, bazujący na kryptografii, który przechowuje informacje o stanie posiadania, w umownych jednostkach. Kryptowaluty przechowuje się w cyfrowych “portfelach” 

Portfel – miejsce, w którym trzymamy kryptowaluty (albo krypciaki jak to lubię mówić 😂). W ramach jego otrzymujemy 2 ciągi znaków. Jeden to numer konta, a drugi to hasło do tego portfela.

Rodzaje portfeli:

👉 portfele aplikacyjne – apka na smartfony
👉 portfele sprzętowe – najbezpieczniejsze dla dużych kwot, to wygląda jak pendrive
👉 portfele “papierowe” – czyli kartka papieru, na której są wydrukowane 2 kody
do portfeli, jeszcze bezpieczniejsze (pod względem cyberbezpieczeństwa), ale
mało funkcjonalne

Bitcoin – najpopularniejsza i tym samym pierwsza z kryptowalut. Co ciekawa jest to waluta nieinflacyjna, Co to oznacza? Nie da się jej “dodrukować” tak jak
pieniądz papierowy. Bitcoina jest dokładnie 21 000 000 jednostek ! Dodatkowo jest podzielny do 8-mego miejsca po przecinku. Te wartości to satoschi (można to porównać do groszy, czy centów). Co do twórcy bitcoina pojawiają się spekulacje nawet o wkładzie polskim! Więcej w książce.

Blockchain – to jest cyfrowa księga rozrachunkowa, która zawiera listę transakcji dokonywanych w danej kryptowalucie. Na tej samej platformie dokonuje się tych transakcji. Taka księgowa i system bankowy w jednym! Dodatkowo, zabezpieczona kryptograficznie przed hakerami. blockchain bitcoinu jest nie do przebicia!

Kopanie kryptowalut – jeśli, chodź trochę interesowaliście się tematem krypto, na pewno słyszeliście termin koparka. To są specjalne komputery, które matematycznie autoryzują transakcje kryptowalutami. Jako nagrodę otrzymują daną kryptowalute.

Tokeny– mają szeeeroką funkcjonalność! Także działają w oparciu o blockchain. Tokeny mogą być żetonem, biletem, losem, kuponem, akcją, obligacją, papierem dłużnym, głosem w wyborach, a nawet monetą kolekcjonerską!  Autorzy książki, którą przeczytałam wyemitowali swoje tokeny (ty też możesz to zrobić). Jeden z nich, Szczepan Bentyn wyemitował je po cenie… 1 grosza. Po czym wzrosły one o 6000% !

Najpopularniejsze kryptowaluty:

🎀 Bitcoin – wyjaśniony wyżej

🎀 Litecoin – wykonuje najszybciej transakcje (w kilka sekund), dobry do codziennych płatności

🎀 Etherum – umożliwia tworzenie tokenów o których wcześniej wspominałam

🎀 Bitcoin Cash – waluta, która odłączyła się od bitcoina

🎀 Monero – zapewnia największą anonimowość przy transakcjach, Jest to po części jego wadą, ponieważ umożliwia “pranie brudnych pieniędzy”

🎀 Dash -”klon bitcoina” do szybkich i tanich płatności

Zainteresował Ciebie temat kryptowalut? Gorąco Ciebie zachęcam do zakupu tej książki „Dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów?” To jest solidna podstawa do zrozumienia tego tematu. Szczególnie jeśli myślisz o inwestowaniu w nie! LINK do sklepu z 10% rabatem

To na tyle z Kryptosłowniczka. Jeśli macie jakieś pytania lub coś wydało Wam się niejasne, dajcie znać w komentarzu! Zachęcam Was także do dyskusji! Wasze komentarze wpłyną na lepsze wyszukiwanie w Google! 🥰


Do zobaczenia na kolejnym wpisie o “Ciekawostkach o bitcoinie”. Dowiesz się w nim m.in gdzie możesz już nim zapłacić!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close Menu