Czy rata Twojego kredytu może wzrosnąć? Zobacz dlaczego?

Czy rata Twojego kredytu może wzrosnąć? Zobacz dlaczego?

Czy rata naszego kredytu jest stała?

🎀Pewnie oglądając reklamy, często spotkaliście napis „atrakcyjne RRSO” itp.

Ale o co to właściwie to RRSO?
Jeśli jeszcze nie braliście kredytu, pewnie ta nazwa jest Wam obca
.
Zapamiętaj to rozróżnienie

👉 RRSO – Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu – uwzględnia wszystkie koszty związane z zaciągnięciem kredytu 

👉 Nominalna stopa %-owa kredytu to:

WIBOR ( uśrednione oprocentowanie kredytu, po którym banki pożyczają sobie pieniądze) ➕ MARŻA BANKU ( na tym %-encie zarabiają banki) 


Podsumowując

🎀 Stopa nominalnaWIBOR  ➕  MARŻA BANKU
🎀 RRSO ⏩ Stopa nominalna  
  wszystkie dodatkowe koszty kredytu (ubezpieczenie, opłaty za usługi bankowe, opłata za rozpatrzenie wniosku, wahanie pieniądza w czasie i okres spłaty) 

O ile może wzrosnąć rata kredytu?

Jeśli stopy procentowe wrócą do poziomów z 2008
roku, to rata kredytu może wzrosnąć nawet o 1000 złotych! (Założenia
przy kredycie na
300 tys. zł , marży 2 pp. i 30-letni okres spłaty.

Tutaj możesz obejrzeć bardzo wartościowy filmik kanału VETO, gdzie jest super pokazane jak mogą zmienić się raty kredytu. Obecnie mamy bardzo niskie stopy procentowe, co powoduje iluzję „taniego kredytu”. Niestety to nie jest wieczny stan. Osoby krótkowzrocznie, mogą dostać mocno w kość po wzroście stóp procentowych. 

Kruczki prawne

Bank może wypowiedzieć umowę, gdy  zmieni się Twoja sytuacja materialna (musisz o tym go poinformować np. zwolnienie )
Może też to się stać, gdy zmieni się drastycznie sytuacja na rynkach finansowych
Co to znaczy ?
Mamy bardzo krótki czas na spłatę kredytu.
Nie zdąża się jednak ta druga sytuacja. Przykład? Sytuacja z frankami. Frank szwajcarski podskoczył dużo do góry, a nie wypowiadały jednak umów.
Wniosek do sytuacji pierwszej:

Nie zerujemy naszych oszczędności przy braniu kredytu. Warto zadbać o poduszkę finansową na takie sytuacje. Kredyty są na 20, 30 lat. Trudno przewidzieć jaka będzie nasza sytuacja na rynku finansowym i nie tylko.


Kto najłatwiej dostanie kredyt?

– Osoba z umową o pracę (min. 6 miesięcy)  Stałe dochody, emerytura itp

A inni ?
– działalność gospodarcza, która istnieje od 12 miesięcy. Tutaj pisałam o formach zakładania działalności gospodarczej oraz o kosztach. 

– spółka z.o.o., która istnieje od 24 miesięcy

Dlaczego jestem przeciwna kredytom konsumpcyjnym?

Kredyt konsumpcyjny, czyli pożyczamy pieniądze na dobra konsumpcyjne, które baardzo szybko tracą swoją wartość. Przykładowo samochód wzięty na firmę amortyzuję się (traci wartość) już po 5 latach! 
Dlatego po co brać kredyt na coś, co traci swoją wartość? Jestem pewna, że w większości przypadków zakup może jednak poczekać pewien czas.

Unikamy w ten sposób własnie niepotrzebnych odsetek! 

Poza tym oszczędzanie na swoje cele finansowe to extra satysfakcja. Chyba pamiętacie czasy ciułania z kieszonkowego na gumę do żucia, czy potem ubrania. Ja pamiętam, że w ten sposób zebrałam pieniądze na zakup zestawu do karaoke z mikrofonem! Jak ja się cieszyłam kiedy z mamą pojechałyśmy do empika. Zbierałam na nie cały miesiąc, oferując się do licznych prac domowych w ogrodzie. 

Jeśli chcesz dobrze policzyć swoje cele finansowe, zapisz się do mojego newslettera. W prezencie otrzymasz Planer celów finansowych z podziałem na kategorie MIEĆ/BYĆ/ROBIĆ.

Jeśli jednak Twoim celem jest właśnie zakup nieruchomości to oszczędzanie na niego to też dobry pomysł! Mając duży wkład własny, możemy uzyskać naprawdę atrakcyjne raty kredytu.

.

A Wy co sądzicie o kredytach konsumpcyjnych? Czy zawsze są rzeczywiście potrzebne? Czy bierzecie pod uwagę w swoich domowych finansach, że rata kredytu może wzrosnąć?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close Menu